19 Dec
19Dec

EDUkacija 

Ovaj blog namijenjen je tebi knjigovodstvena poduzetnice odnosno tebi koja to želiš postati. Kako uvijek volim krenuti od početka, tako skroz vjerujem da su baš ti počeci ključni za izgradnju dobre baze kojoj se zaista vraćaš nebrojeno puta u svojoj poduzetničkoj priči, a posebno ovoj knjigovodstvenoj jer te na to natjera česta zamršenost sastavljena od tuđih prohtjeva i zahtjeva; od institucija do klijenata, zatim različiti doživljaji i tumačenja čak i ove knjigovodstvene struke pa sve do samog poduzetništva. 

Moji knjigovodstveni počeci bili su u obliku internog knjigovodstva, da bih kasnije postala i vanjski knjigovodstveni partner. 

Razumijem kako funkcionira knjigovodstveni radnik unutar poduzeća ili obrta i kako funkcionira knjigovodstveni partner drugim poduzećima i obrtima. 

Poduzeće u kojem sam počela knjižiti u vlasništvu je moje obitelji koja se skoro cijeli svoj radni vijek bavi ugostiteljstvom i prehrambenom proizvodnjom. 

Osim toga, moja knjigovodstvena praćenja obuhvaćala su i trgovinsku djelatnost, te neke uslužne djelatnosti. Kao knjigovodstveni partner drugim poduzećima i obrtima, proširila sam područja evidentiranja poslovnih događaja i na ostale vrste djelatnosti poput: građevinske djelatnosti, arhitekture, računalnog programiranja, inženjerstva i sl. 

Osim evidentiranja poslovnih događaja redovito sam angažirana za izradu računovodstvenih politika svojim klijentima, raznih financijskih modela poslovanja i za poslovna savjetovanja. 

Što je u podlozi svega toga? Tržište. A, na tržištu kao spletu ponude i potražnje već dugi niz godina postoji potražnja za knjigovodstvenim uslugama. Stari znalci ove struke u Hrvatskoj, prvu potražnju za knjigovodstvenim uslugama koje pružaju drugi gospodarski subjekti na tržištu, smještaju u devedesete godine, doba pretvorbe i privatizacije.   

Naime, do 1990. godine sva poduzeća u Hrvatskoj bila su u društvenom vlasništvu (vidi: http://www.zarez.hr/clanci/privatizacija-u-hrvatskoj-jucer-danas-sutra Preuzeto 13. svibnja 2013). Prijelaz iz planskog u tržišno gospodarstvo utjecao je na pojavu poduzeća u privatnom vlasništvu i njihovoj prisutnosti i dan danas sami svjedočimo. Prema podacima DZS (vidi: https://podaci.dzs.hr/2022/hr/31459) za 2022. godinu poduzeća u privatnom vlasništvu je 79,1% i čine najčešći oblik vlasništva. Ovaj podatak uključuje pravne osobe. 

Svako poduzeće odnosno gospodarski subjekt ima potrebu za knjigovodstvenim praćenjem poslovanja. Također, na svakom gospodarskom subjektu je kako će biti organiziran u tom pogledu, no sve se svodi na dva izbora; 

  • gospodarski subjekt će samostalno organizirati knjigovodstveno praćenje poslovanja

ili

  • gospodarski subjekt neće samostalno organizirati knjigovodstveno praćenje poslovanja, nego će taj ustroj i aktivnosti u cijelosti, ili djelomično povjeriti drugom gospodarskom subjektu na tržištu.

Ovdje se nalaziš TI. 

Ti si gospodarski subjekt koji se ravnopravno s ostalim subjektima pojavljuje na tržištu i nudiš uslugu knjigovodstvenog praćenja poslovanja drugim gospodarskim subjektima. 

Ti si ona ja kao knjigovodstveni partner, ne ona ja kao knjigovodstveni radnik. 

Ovo može djelovati tako prelogično da bi se naglašavalo, ali zaista susresti ćeš se nebrojeno puta sa mnogo situacija u kojima ćeš morati imati izgrađen jasan pristup i stav da svojem klijentu nisi njegov radnik, nego partner. Bilo pred klijentom, bilo pred klijentovim radnicima i partnerima, bilo pred raznim institucijama. Uvijek postoji ta zamršenost u ophođenju prema knjigovodstvenim partnerima i kao takva u konačnici rezultira i padom tvoje produktivnosti, naravno osim ako se ne postaviš kako treba i na vrijeme. 

Kao knjigovodstveni radnik radiš po nalogu svoga poslodavca i u njegovoj organizaciji i načelima rada. I za plaću. Kao knjigovodstveni partner radiš ugovorene poslove za svoga klijenta u svojoj organizaciji i po svojim načelima rada, te za ugovorenu cijenu. Nije dopustivo odgovarati potvrdno na naloge klijenata koji se postavljaju na način da se taj isti nalog treba odraditi po njihovim načelima rada i isključivo njihovim uvjetima. 

I nije dopustivo prihvaćati takav stil komunikacije s raznim tijelima gdje se tebe knjigovodstvena poduzetnice tretira kao tvog klijenta, jer ste ti i klijent potpuno samostalne i odvojene pravne osobe. Prihvatljiva komunikacija je isključivo na bazi prijenosa informacije, ne i izjašnjavanja o razlozima i ostalim detaljima, te preuzimanju odgovornosti za poslovne odluke klijenta. 

Sada kada znaš gdje si došla, odgovori si na pitanja: 

  • zašto želim knjigovodstveno pratiti nečije poslovanje?
  • kakav osjećaj u meni budi pojam – papir?
  • kakav osjećaj u meni budi pojam – podaci?
  • kakav osjećaj u meni budi pojam – poduzeće?
  • što je meni riječ - knjigovodstveno praćenje?
  • što je meni riječ – poslovanje? 
  • zašto se vidim kako pratim nečije poslovanje kao vanjski suradnik, a ne kao njegov radnik?

Ako si žena koja sanja o svom knjigovodstvenom uredu, javi mi se na mail kristinamlak@gmail.com za besplatne konzultacije kako bismo vidjele jesmo li baš ti i ja idealan mentorski par na putu do ostvarenja tvog cilja.

! Informacije su podložne izmjenama sukladno važećim propisima. Informacije u blogu važeće s 31.12.2022. godine. Za daljnji period provjerite upitom na moj mail: kristinamlak@gmail.com  

Komentari
* E-mail će biti objavljen na web stranici.