EDUkacija
U prethodna četiri bloga pisala sam o tome gdje si došla odnosno o osnovama tržišta, tko te za što treba odnosno o pozicioniranju knjigovodstvene usluge, koga možeš očekivati kao korisnika svojih usluga i kako krenuti raditi kao knjigovodstveni partner.
U ovom blogu savjetujem te kako možeš raditi nastupajući na tržištu kao knjigovodstveni partner u obliku svog knjigovodstvenog ureda.
Možeš raditi sama, a možeš i zaposliti radnike. Ovdje trebaš imati osviješteno što točno znači zapošljavati radnike – ne poslovne partnere, nego radnike. Njima se trebaš konstantno baviti; prema njima imaš obvezu, trebaš ih ispoštivati u njihovim pravima po zakonu, motivirati ih u radu, delegirati poslove na pravilan način, osigurati im sve materijalne i nematerijalne uvjete koje zakon traži. Ti vodiš poslovanje sukladno svojoj viziji, a oni te prate. Prije svega, trebaš znati kakvog radnika uopće želiš i odabrati ga.
Kasnije trebaš znati vrednovati njegov učinak i procjenjivati koliko je blizu ili daleko od željenog. Drugim riječima, jedan dobar dio tvog radnog fokusa biti će usmjeren na radnika, ako ga imaš. Kod načina rada, iako je skoro sve u knjigovodstvu danas elektronički podržano, ovaj opisivani način rada je još uvijek ipak offline.
Online knjigovodstvo (knjigovodstvo u oblaku) je tema za drugi podcast. Tvoj rad treba imati svoja pravila ponašanja – etički kodeks koji se odnosi na ponašanje u uredu, odnos s klijentima i odnos sa svim trećim osobama s kojima dolaziš u kontakt. Upravo unutar tih pravila ponašanja mudro je ugravirati pravila rada, a ista preslikati u ugovorni odnos s klijentima.
Dosta nas knjigovođa u svojim počecima rada profile klijenata nekako podrazumijevaju. Ono što nam je poznato u tom trenutku mi pretvaramo u uvjerenje kako je baš takav svaki klijent koji nam naiđe. Moj prvi klijent bio je moj otac.
Poduzetnik koji je svojoj knjigovođi bezuvjetno vjerovao, klijent koji se na svoju knjigovođu oslanjao u savjetodavnim potrebama poslovanja, klijent koji je svojoj knjigovođi (svojoj bivšoj knjigovođi, onoj prije mene) uredno donosio dokumente na knjiženje. Izvrsno poznavao svoju struku i podrazumijevao da tako svatko drugi poznaje svoju.
Moje uvjerenje bilo je da je svaki klijent uglavnom takav. Kasnije su mi se zaredali razni profili klijenata i nijedan nije bio isti, ali se dosta provlačilo jedno njihovo uvjerenje točnije više percepcija knjigovođe kao njihovog radnika, ne suradnika. Nisu pravili razliku između knjigovođe kao radnika i knjigovođe kao poslovnog partnera.
Ovdje je sve kretalo; od nepoštivanja radnog vremena do prebacivanja odgovornosti koje nisu obuhvaćene ugovorom. Neka ti od svih parametara kod izbora klijenta bude bitniji prijenos (i ugovor svakako) jasnih pravila međusobnog odnosa.
Ne ugovaraj odnos temeljem "šprance" ugovora o obavljanju knjigovodstvenih usluga koju si pronašla negdje na internetu guglajući. Kreni od sebe i završi sa sobom. U daljnjoj komunikaciji i radu s klijentom, podsjećaj na ugovoreno i budi dosljedna, ali i stani iza svoga rada – ili sve ovo prethodno, kako bi mogla stajati iza svoga rada. U suprotnom, lako će te klijent zamijeniti za njegovu radnicu (a, ti to nisi, ti si partner) i lako ćete međusobno, radi različitih definicija, zaredati gadne nesporazume u komunikaciji.
Ovo završi prebacivanjem krivnje, poznata ona: knjigovođa je za sve kriv. Također može završiti i tvojim burnoutom jer ćeš se prenatrpati njegovim zahtjevima i nečujno kukati kako ti nisi pravnica, ti nisi porezna savjetnica, ti nisi direktor njegove firme, ti ne poznaješ njegovu struku, ti nisi plaćena za to itd. Jednom riječju, trebaš biti svjesna da si ti sama kreatorica svoje usluge na tržištu.
Naravno da si obvezna istu kreirati po pravilima struke i sukladno zakonu. No, sve osim toga tvoj je izbor. Ništa se ne mora i ništa se ne podrazumijeva. Klijent nije kreator tvoje, nego svoje usluge. On ima pravo potraživati, ali tvoja je odluka što se od tebe može potraživati. Tvoja je odluka što ćeš naplaćivati i po kojoj cijeni. Dakle, zapamti: ti si kreatorica svoje knjigovodstvene usluge. Tvoj je izbor da li ćeš pružati usluge tzv. poreznog knjigovodstva, ili ćeš pružati i usluge menadžerskog knjigovodstva. Tvoj je izbor kome ćeš ih pružati, klijent je partner i ti ga biraš, kao što i on bira tebe.
Nitko nikoga nikome ne nameće. Ne stavljaj znak jednakosti između ugovora o poslovnoj suradnji i ugovora o radu. Nisi klijentov radnik i klijent nije tvoj poslodavac. Klijent potražuje tvoje usluge, ali ti ne daje radne naloge. Ti odlučuješ hoće li tvoja usluga obuhvaćati i savjetodavnu razinu i u kojoj mjeri. Isto tako, to sve klijent treba znati i razumjeti, kako bi odbacio ili prihvatio suradnju s tobom. No, prvo ide dogovor tebe sa samom sobom, pa tek onda s klijentom.
Nije moguće dogovoriti išta s klijentom ukoliko prije nisi imala dogovor sa samom sobom. Ugovorni odnos s klijentom temelji se na ugovoru o poslovnoj suradnji – ugovoru o pružanju knjigovodstvenih usluga.
Ako si žena koja sanja o svom knjigovodstvenom uredu, javi mi se na mail kristinamlak@gmail.com 📩 za besplatne konzultacije kako bismo vidjele jesmo li baš ti i ja idealan mentorski par na putu do ostvarenja tvog cilja.🔔
! Informacije su podložne izmjenama sukladno važećim propisima. Informacije u blogu važeće s 31.12.2022. godine. Za daljnji period provjerite upitom na moj mail: kristinamlak@gmail.com