20 Dec
20Dec

EDUkacija

Ovaj blog je prvenstveno namijenjen tebi – knjigovodstvena poduzetnice odnosno tebi koja to želiš postati. U prethodna dva bloga pisala sam o tome gdje si došla i tko te za što treba. Ovaj blog je na temu koga sve možeš očekivati u profilu korisnika svoje knjigovodstvene usluge. Korisnik tvoje knjigovodstvene usluge na tržištu javlja se s ovim pravnim oblikom: 

  • kao trgovačko društvo
  • obrt
  • trgovac pojedinac
  • udruga
  • zadruga
  • ustanova
  • obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo.

U ovom blogu, kao i svim ostalim svojim edukativnim ponudama bavim se isključivo profitnim oblicima.

U nekoj osnovi, najbitnija karakteristika s knjigovodstvenog aspekta, koja pravi glavnu razliku knjigovodstvenog praćenja svih tih subjekata jeste da li ih treba pratiti putem jednostavnog knjigovodstva, ili dvostavnog knjigovodstva. 

Jednostavno knjigovodstvo od tebe zahtijeva uglavnom poznavanje poreznih propisa koji čine razliku između kategorija koje se prate kako bi se utvrdio dohodak.   

Dvostavno knjigovodstvo od tebe zahtijeva znanje i razumijevanje kontiranja/bilanciranja kako bi se u konačnici utvrdio rezultat poslovanja i položaj svih računovodstvenih kategorija samostalno i međusobno. 

Osim te glavne karakteristike – porezno-pravne, gospodarski subjekti se bitno razlikuju po tome imaju li i ako imaju, koliki broj zaposlenih radnika, kojom se vrstom djelatnosti bave i koliko su mali ili veliki u odnosu na svoju organizacijsku strukturu. 

Obično srednji i veliki subjekti imaju organizirano svoje unutarnje knjigovodstveno praćenje putem organizacijskog odjela sa zaposlenim radnicima knjigovođama, dok mali subjekti uglavnom koriste uslugu vanjskog knjigovodstvenog praćenja. 

Glavni razlog takvog izbora leži u njihovoj organizacijskoj potrebi. Mali subjekti za knjigovodstvenim praćenjem motivirani su obvezom iz zakona, a srednji i veliki i iz svoje dodatne poslovne potrebe. Bez obzira na taj glavni poriv i mali gospodarski subjekti mogu imati potrebu za menadžerskim knjigovodstvom, ti možeš očekivati ispred sebe klijenta koji pred tebe postavlja takve zahtjeve koji nadilaze porezno knjigovodstvo. No, to je zaista u maloj mjeri, iako svakako treba na vrijeme prepoznati radi primjene točno određene strategije rada i poslovanja.

Ovdje slijedi pojašnjenje kako knjigovodstveno praćenje poslovanja unutar sebe sadrži čak i neke pravne poslove i evo odmah jedan od razloga zašto odabirem da je knjigovodstvo širi pojam od računovodstva. To je taj kontekst. 

Dakle, kod knjigovodstvenog praćenja poslovanja, postoji i potreba za vođenjem evidencije o radnicima. Ovdje su aktivnosti prijave radnika u radni odnos, odjave radnika iz radnog odnosa, prijava promjene podataka radnika u radnom odnosu i sve ostale pravne radnje koje su usko povezane radnim odnosom u organizaciji. Računovodstveni zadaci unutar tih knjigovodstvenih zadataka nastupaju kod obračuna plaće radnika i svih onih obračunskih i računskih operacija koje sa sobom nose obveze i prava radnika. Ovdje se isprepliću knjigovodstveno (računovodstveno) - pravni odnosi i zadaci. Usko su povezani s razlogom jer su osnova jedno drugom. 

Mali gospodarski subjekti mogu se pojaviti s očekivanjem da na rad vanjskog knjigovodstva prenesu i praćenje specifičnosti njihove djelatnosti. To su npr. ugostiteljske djelatnosti iz skupine restorana, proizvodni pogoni, trgovine i sl. Iz obveze zakona isti su dužni pratiti stanja skladišta, procese proizvodnje i prodaje itd. U tom slučaju pred tebe se stavlja poznavanje specifičnosti njihove djelatnosti kojom se bave i to poznavanje koje proizlazi iz osnova edukacije i/ili kvalitetne komunikacije s gospodarskim subjektom/odgovornom osobom koja prati rad djelatnosti sukladno svome stručnom znanju i svojoj odgovornosti, te osobnoj prisutnosti poslovnim događajima djelatnosti. Alternativa tome jeste samo preuzimanje podataka od gospodarskog subjekta, podataka potrebnih za dio knjigovodstvenog praćenja. 

Gospodarski subjekti unutar knjigovodstvenog praćenja svoga poslovanja imaju i potrebe za administracijskim/tajničkim poslovima. To su svi oni popratni zadaci bez kojih se ne bi mogli obaviti glavni zadaci; pisanje naloga za plaćanje/prijenos, pisanje/kreiranje ponuda ili predračuna, izrada računa, polaganje novčanog gotovinskog prometa na transakcijski račun, ovjera dokumenata, pisanje putnih naloga, vođenje pisane evidencije o radnom vremenu radnika, vođenje HCCP evidencije u proizvodnim poduzećima i ugostiteljskim objektima, nalozi putem internet bankarstva itd. 

U samoj osnovi na odabir hoće li gospodarski subjekt organizirati svoje unutarnje knjigovodstvo, ili koristiti uslugu vanjskog knjigovodstva, stoji i izračun isplativosti. Izračun izgleda ovako kao u primjeru: 

Gospodarski subjekt „KOCKA d.o.o.“ sa sjedištem u Vukovaru donosi odluku o korištenju usluga vanjskog knjigovodstva. Pred sebe stavlja parametar koliki je trošak plaće zaposlenog knjigovodstvenog radnika. Osnovna bruto plaća koja se mora poštivati zakonski za 2022. godinu je 4.687,50 kn/mj. Ukupan trošak: 5.460,94 kn Zdravstveno osiguranje (16.5%): 773,44 Doprinos za mirovinsko 1. stup (15%): 703,13 Doprinos za mirovinsko 2. stup (5%): 234,38 Dohodak: 3.750,00 Osobni odbitak: 4.000,00 Porez i prirez ukupno: 0,00 Ukupno porez: 0,00 0,00 Porez (20%): 0,00 Porez (30%): 0,00 Prirez (0%): 0,00 Neto u kn: 3.750,00 Za jednog zaposlenog knjigovođu gospodarski subjekt „KOCKA“ d.o.o. morao bi izdvojiti barem 5.460,94 kn/mj, bez troška ulaganja u samo radno mjesto (prostor, računovodstveni program, trošak režija, uredski materijal za rad i sl.).Trošak knjigovodstvene usluge vanjskog knjigovodstva iznosio bi barem 1.000 kn/mj. Gospodarski subjekt „KOCKA“ d.o.o. donosi odluku da mu je ekonomičnije koristiti uslugu vanjskog knjigovodstva nego li organizirati unutarnje knjigovodstvo.  

Ovo je primjer isplativosti gledano s aspekta ekonomičnosti. Postavlja se zaključak da je malim gospodarskim subjektima, koji su jednostavne organizacijske strukture i knjigovodstveno praćenje im je motivirano ponajviše iz zakonske obveze, te imaju potrebu tzv. poreznog knjigovodstva – njima je isplativije koristiti uslugu vanjskog knjigovodstva i taj profil klijenata će činiti najveći udio potražnje za tvojim uslugama. Većim gospodarskim subjektima koji imaju i potrebu za dodatnim knjigovodstvenim praćenjem, koje je izvan poreznog praćenja biti će od veće koristi organizirati unutarnje knjigovodstvo. 

Po svemu navedenom vidljivo je da i mali gospodarski subjekti unutar knjigovodstvenog praćenja po principu tzv. poreznog knjigovodstva imaju potrebu za administracijskim/tajničkim i pravnim, te poslovima specifičnim za vrstu djelatnosti. 

Tvoja poslovna strategija mora imati unaprijed ugrađene ove elemente; odgovor na pitanje želiš li odrađivati opseg i tih vrsta poslova unutar svoje knjigovodstvene usluge, po kojoj cijeni, na koji način i s kakvim pokrićem od odgovornosti s obzirom da se dobrim dijelom radi o prelasku granica grane računovodstva. 

Svaki gospodarski subjekt za svoje knjigovodstveno praćenje poslovanja ima zahtjeve dvije razine. Jedna razina je operativno-predajna/prijavna, a druga je savjetodavna. Prva razina smješta komunikaciju na odnos ti – klijent i ti – treći. Treći su državne institucije, klijentovi radnici i klijentovi poslovni partneri. Prva razina obuhvaća knjiženja poslovnih događaja, obračune i izračune, analize, usporedbe, sinteze i predaju podataka i informacija trećima. Druga razina smješta komunikaciju na isti odnos, a obuhvaća upućivanja, savjetovanja i usmjeravanja iz područja prava i ekonomije. 

Bez obzira na veličinu subjekta, potreba na te dvije razine postoji i nalazi se unutar knjigovodstvenog praćenja poslovanja. 

Ponovno je pitanje hoće li subjekt biti organiziran interno za obje razine, ili će koristiti uslugu vanjskog knjigovodstvenog praćenja za obje razine, ili djelomično.

Ako trebaš još konkretniji okvir za izgradnju svoje knjigovodstvene ponude javi mi se na mail: kristinamlak@gmail.com kako bismo dogovorili besplatnu zoom konzultaciju i vidjeli jesmo li baš ti i ja idealan mentorski par. 

! Informacije su podložne izmjenama sukladno važećim propisima. Informacije u blogu važeće s 31.12.2022. godine. Za daljnji period provjerite upitom na moj mail: kristinamlak@gmail.com  

Komentari
* E-mail će biti objavljen na web stranici.