26 Mar
26Mar

U poslovnom svijetu naviknute smo funkcionirati kroz strukturu, jasnoću i cilj. Rutina je naše sidro – planovi, rokovi, sustav koji podržava naše djelovanje i daje osjećaj kontrole. No, što se događa kada to sidro iznenada više ne drži jednako čvrsto?

Za mnoge poduzetnice, posebno one koje vode knjigovodstveni, ili sličan analitičko-operativan posao, dolazak djeteta predstavlja ne samo psihofizičku transformaciju, već i drastičnu promjenu unutarnje organizacije. Ne radi se samo o manjku vremena, već o potpunoj promjeni svakodnevne rutine i - same sebe.

“Imam istu rutinu, ali više nisam ista osoba.”

Ovo je rečenica koju često čujem u radu s klijenticama. I ona savršeno opisuje ono što se događa mnogim ženama nakon poroda – osobito kada se žele ponovno pozicionirati u svojoj poslovnoj ulozi.

Rutina koju su nekad same kreirale, sada je zakrčena nepredvidivošću i osjećajem gubitka fokusa. A, s tim dolazi i pitanje:

 „Zašto se ne mogu pokrenuti kao prije?"
 

Hormonska i psihološka pozadina promjene
 
Bez da ulazimo duboko u znanstvene termine, korisno je znati: tijelo žene nakon poroda prolazi kroz duboke fiziološke promjene koje traju i do dvije godine. Hormoni poput kortizola (stres), serotonina (sreća) i dopamina (zadovoljstvo) više ne reagiraju na isti način.

Dnevna rutina obično je pratila povećanje kortizola što je sasvim očekivano usred raznih poslovnih izazova, ali istodobno i povećanje serotonina i dopamina s obzirom da su isti ti izazovi kada ih se prevlada rezultirali osjećajem sreće i zadovoljstva postignutim. Sada imamo situaciju povećanja kortizola, ali uz pad serotonina i dopamina koji su rezultat svih onih radnji brige o malom djetetu koje ne mogu dovoljno stimulirati naš mozak kako bi to bilo kao nekad. 

Također, fizička razina energije sada ne prati poslovnu ambiciju. A večeri, koje su nekad bile vrijeme za opuštanje i regeneraciju sada su često nastavak dnevne smjene, samo s drugačijim zahtjevima; onima prilagođenim potrebama malog djeteta. Večer je sada popraćena rastom, umjesto padom kortizola, a noć nerjetko izostankom melatonina radi nedostatka (kvalitetnog) sna. 
 
 Nije stvar u nesposobnosti, nego u fazi!
 
Ova faza nije dokaz da više nisi dovoljno disciplinirana, motivirana, ili fokusirana.

Ona je rezultat specifičnih okolnosti koje određuju tvoji trenutni prioriteti, a isti se redom vežu za brigu o malom djetetu. 

I to je u redu.

Ako si poslovna žena, majka, poduzetnica koja se pita “zašto mi je sada ovako teško posložiti dan, misli i ciljeve kao prije”, prije svega znaj, da nisi sama. A, zatim osvijesti svu, prethodno opisanu, fiziološku pozadinu svog stanja, osvijesti sasvim očekivani neprestan prekid misli usred trenutnih prioriteta i stanja i ono možda najvažnije; primijeti kako svaki tvoj dan ima svoju bazu na ove dvije razine: 

- DNEVNI ZADACI (prioriteti)
- CILJEVI

 


Sigurna sam da ti kroz dan prođe nemali broj dnevnih zadataka koje uspješno obaviš, unatoč nezavidnoj hormonalnoj pozadini i da ostvariš nemali broj ciljeva bilo privatnih, bilo poslovnih. 

Dakle, unatoč tome što možda ne odgovaraš jednako kao prije na svoje poslovne ambicije, zahvaljujući tebi, tvoji dnevni zadaci i razni ciljevi ipak su ispunjeni. 

I to zaista nije slabost. To je znak da si u jednoj od najdubljih osobnih tranzicija. I nema potrebe da se “popravljaš”. Samo si trebaš dati novu podršku, novi ritam i dozvolu, da ne budeš samo funkcionalna, nego i prisutna. 

Ako želiš podršku na svom poduzetničkom putu pošalji mi riječ START na mail kristinamlak@gmail.com i šaljem ti besplatno svoj poduzetnički priručnik o svim koracima osnivanja trgovačkog društva.

Kristina 

Komentari
* E-mail će biti objavljen na web stranici.