10 Nov
10Nov

INFOrmacija

Prvi korak u cilju osnivanja trgovačkog društva oblika društvo s ograničenom odgovornošću ili jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o. ili j.d.o.o.) je odlazak kod javnog bilježnika. Svrha je upis odnosno registracija društva u registar trgovačkog suda (npr. trgovački sud u Osijeku) posredstvom javnog bilježnika, dodjela MBS broja (matični broj subjekta upisa), dodjela OIB-a (osobni identifikacijski broj). 

Sa sobom trebate ponijeti:  osobnu iskaznicu osnivača (predaja na uvid), prijedlog imena tvrtke (treba samo znati reći), popis djelatnosti za registraciju (treba samo znati reći), podatak o adresi sjedišta tvrtke, nalozi za uplatu osnivačkog pologa i pristojbi. 

Postupak i radnje su takve da javni bilježnik prvenstveno prikuplja podatke za upis od osnivača, te iste unosi u zahtjev za upis kojeg šalje trgovačkom sudu na obradu, elektroničkim putem, te nakon obrade dobije rješenje o upisu čime je registracija društva izvršena. Osnivač dobije svoje primjerke rješenja i ostalu dokumentaciju upisa, te OIB društva u dva primjerka (potvrdu o OIB-u). U međuvremenu, osnivač se upućuje u poslovnu banku radi uplate temeljnog kapitala u novcu što banka obavlja na privremeni račun, te izdaje potvrdu o uplati koju osnivač ponovno odnosi javnom bilježniku (ovaj postupak se odvija u tijeku obrade zahtjeva, ne nakon izvršene registracije). Trajanje procesa je moguće jedan dan.

Javni bilježnik, dakle,  u ime osnivača priprema sve potrebne dokumente upisa tvrtke u sudski registar (izjava o osnivanju društva za jednog osnivača ili društveni ugovor za više osnivača, odluka o imenovanju direktora društva, prijedlog tvrtke, izjava o nekažnjavanju po čl. 239. st. 3. Zakona o trgovačkim društvima) zatim provjerava dostupnost tvrtke (ime/naziv društva) zatixkmxksmxnudi prijedlog djelatnosti za upis u registar suda (predmet poslovanja/djelatnosti) prema NKD 2007 (nacionalna klasifikacija djelatnosti). 

Temeljnim kapitalom – iznosom novca od 10 kn (j.d.o.o.) ili 20.000 kn (d.o.o.) nakon polaganja na žiro račun u svrhu upisa društva, može se slobodno raspolagati.

Svaku promjenu podataka o tvrtki, pravnom obliku, adresi sjedišta, predmetu poslovanja, osnivaču društva, osobi ovlaštenoj za zastupanje društva, temeljnom kapitalu i drugim osnivačko-pravnim odnosima osnivač je obvezan prijaviti u sudski registar putem javnog bilježnika.

Nakon registracije tvrtke osnivač dobije dokument naziva Rješenje o upisu u sudski registar – to je glavni akt registracije, a ostali su popratni.

Nakon svih mogućih naknadnih izmjena podataka iz rješenja o upisu u sudski registar ažurirani podaci tiskaju se na dokumentu Izvadak iz sudskog registra. Ako nije bilo izmjena spomenutih podataka u rješenju, podaci iz rješenja istovjetni su podacima iz izvatka (cijena izvatka oko 20 kn, izdavanje na zahtjev). 

Postupak registracije za j.d.o.o. je jednostavniji u smislu pripreme manjeg broja akata od strane javnog bilježnika (izjava o osnivanju s tekstom izjave o nekažnjavanju) i samim time cijena usluge je niža u odnosu na d.o.o. (razlika u cijeni usluge oko 1.000 kn više za d.o.o.).  

Datum upisa društva u sudski registar (datum osnivanja) ne mora biti isti kao datum početka obavljanja djelatnosti. 

Rok trgovačkom sudu za donošenje odluke o osnivanju društva nakon zaprimljene prijave od javnog bilježnika je 24 sata. 

! Savjet: potrudite se unaprijed sastaviti vlastiti popis svih djelatnosti kojima se planirate baviti putem društva, jer je unos u sklopu registracije tvrtke unutar cijene osnivanja, a svaki naknadni unos djelatnosti se posebno naplaćuje (nova radnja za javnog bilježnika; oko 1.000 kn po zahtjevu za promjenom za d.o.o. – unutar jednog zahtjeva može biti više promjena)     

 ! Savjet: razmislite unaprijed želite li imati prokuristu i odmah napomenite u ovom procesu registracije tvrtke, jer je unos u sklopu registracije tvrtke unutar cijene osnivanja, a svaki naknadni unos promjene podataka se posebno naplaćuje (nova radnja za javnog bilježnika; oko 1.000 kn po zahtjevu za promjenom za d.o.o. – unutar jednog zahtjeva može biti više promjena)                  

! Savjet: postoji pravilo da unutar trgovačkih sudova na razini cijele zemlje ne smije biti isti naziv društva dva ili više puta. Iz tog razloga, savjetujem provjeru željenog imena društva putem pretrage subjekta na stranici sudskog registra. Ovo je link na stranicu: https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:1

! Savjet: u prilogu ovog priručnika nalazi se primjer naloga za uplatu temeljnog kapitala i pristojbi. Pripremite unaprijed svoje naloge za uplatu prilikom odlaska kod javnog bilježnika odnosno u banku.          

! Savjet: ne zaboravite dostaviti račun za javnobilježničke  usluge knjigovođi na knjiženje.

! Savjet: ne zaboravite dostaviti potvrdu o uplati osnivačkog pologa u banci knjigovođi na knjiženje.

Ako želiš podršku na svom poduzetničkom putu pošalji mi riječ START na mail i šaljem ti besplatno svoj poduzetnički priručnik o svim koracima osnivanja trgovačkog društva, a i više od toga.  

! Informacije su podložne izmjenama sukladno važećim propisima. Informacije u blogu važeće s 31.12.2022. godine. Za daljnji period provjerite upitom na moj mail: kristinamlak@gmail.com  


Komentari
* E-mail će biti objavljen na web stranici.