02 Apr
02Apr

EDUkacija

Kada je riječ o glavnom alatu za unos i obradu podataka tu je računovodstveni program. Prvi program u kojem sam knjižila, program je u kojem radim većinu radnji i danas, a to je synesis. Vizualno ugodan, jako pregledan, nesavršen kao u biti i svaki program sa svojim bagovima koji lupaju po živcima, ali to ne znači da ga mi knjigovođe manje volimo. Možda je do navike, možda do nečeg drugog, ne znam. 

U svakom slučaju možete na njihovoj stranici proizvođača pronaći sve detaljne informacije, ovdje ih neću ponavljati jer tamo već postoje, ali ću vam ukratko objasniti kako program izgleda u očima knjigovođe. Odmah na početku naglasila bih jedno pravilo kojeg se čvrsto držim dok educiram svoje klijentice kod rada na tom programu i savjetujem svima vama koji tek počinjete koristiti taj program – dok se učite za rad na njemu, izražavajte se terminima kako je to zamislio proizvođač. 

Proizvođač kao vizionar svoga proizvoda zamislio je program kao nešto što se sastoji od modula i dokumenata. Unutar te dvije glavne podjele postoji jako puno vrsta i podvrsta, a međusobno je također sve isprepleteno raznim funkcijama i automatizmom. Korisnik sam kreira poslovnu knjigu za klijenta za određenu poslovnu godinu. 

Lako je pogubiti se u ovladavanju programom ako ne pratimo točnu terminologiju jer zamisao programa redovito povezujemo sa svakodnevnim računovodstvenim operacijama i zadacima koji su opet usko vezani s elektroničkim zahtjevima državnog aparata. Bez toga komplicirano je postaviti i pitanje mentoru kada zapnemo u ovladavanju, a da mentor zaista razumije u gdje smo zapeli. Svaki modul je jedna zasebna knjigovodstvena cjelina. Unutar svakog modula s lijeve strane nalaze se pripadajući dokumenti unutar kojih se unose podaci iz temeljnica za knjiženje/knjigovodstvenih dokumenata. 

S desne strane nasuprot tim unosnim dokumentima nalaze se tzv. izvještajni dokumenti. Njih kreiramo automatski nakon ručnog ili elektroničkog unosa podataka u unosne dokumente. Skoro svaki dokument (rekla bih njih nekih 90%) traži unos parametara. To su startne postavke koje sami ručno podešavamo kako bi program ispravno radio. 

Neki od parametara su: konta iz kontnog plana (računskog okvira), iznosi minimalnih i maksimalnih osnovica za obračun doprinosa, stope i iznosi poreznih razreda, koeficijenti osobnih odbitaka kod obračuna plaća, bruto plaće, vrste doprinosa kod obračuna plaće, osnovni podaci poduzeća, razni podaci o radnicima, stope PDV-a itd. 

Na kraju radnog dana poželjno je spremiti sve podatke, kao i s vremena na vrijeme instalirati novu verziju programa jer se isti neprestano usavršava i mijenja forme kako se mijenjaju zakonski propisi. Kada prvi put kreneš raditi na bilo kojem računovodstvenom programu, budi spremna na sporost jer se brzina i motorička spretnost stječu s vremenom. No, jednom kada se usvoji sve što je potrebno, kasnije je pjesma.

Ako si žena koja sanja o svom knjigovodstvenom uredu, javi mi se na mail kristinamlak@gmail.com 📩 za besplatne konzultacije kako bismo vidjele jesmo li baš ti i ja idealan mentorski par na putu do ostvarenja tvog cilja.🔔 

! Informacije su podložne izmjenama sukladno važećim propisima. Informacije u blogu važeće s 31.12.2022. godine. Za daljnji period provjerite upitom na moj mail: kristinamlak@gmail.com  


Komentari
* E-mail će biti objavljen na web stranici.