EDUkacija
Jedno od glavnih pitanja poduzetnika početnika je porezni status poduzeća čiju su porezno-pravnu strukturu tek kreirali, ili će uskoro započeti s tim.
Na samom početku pri osnivanju, poduzeće se ne nalazi u sustavu PDV-a. Zakoni ga u ovom trenutku na to ne obvezuju.
Bez obzira na to, poduzetniku je dan izbor dobrovoljnog ulaska u sustav PDV-a.
Odluka o takvom ulasku treba biti donesena za točno određen porezni model koji se očekuje u budućnosti odnosno model koji se očekuje kod pokretanja poslovanja, a kako bi donijelo ekonomsku korist.
Dobrovoljan ulazak u sustav PDV-a ima smisla kada se predviđa da će odnos pretporeza na ulaznim/zaprimljenim računima dobavljača i porezne obveze na izlaznim/izdanim računima kupcima biti takav da je visina pretporeza veća od porezne obveze.
U tom slučaju, poduzeće ostvaruje pravo na povrat poreza sukladno poreznom obračunu.
U suprotnoj situaciji, kada je porezna obveza veća od pretporeza, poduzeće ima obvezu platiti razliku poreza sukladno poreznom obračunu za određeni period.
Vodeći se ovim omjerom, poduzetnik može donijeti odluku o tome da li bi za poduzeće bilo od koristi da jeste u sustavu pdv-a, ili to ipak ne bi bila dobra odluka.
Kako bi se donijela dobra odluka, od iznimne je važnosti postojanje poslovne strategije koja bi nudila odgovore na temeljna ekonomska pitanja: što proizvoditi/ponuditi na tržištu, kako, za koga i koliko.
Nuđenjem odgovora na ova pitanja, poduzetnik usvaja svoj poslovni plan.
Preduvjet dobrog poslovnog plana je poznavanje djelatnosti (obilježja, vanjske i unutarnje čimbenike, trendove na tržištu) kojom posluje, kako bi mogao kvalitetno upravljati smjerom razvoja.
Konkretno, odluči li poduzetnik krenuti u smjeru razvoja proizvodne djelatnosti, mora biti spreman na prolaženje kroz određene faze investicijskog ciklusa kao posljedice ulaganja u proizvodne strojeve, opremu i pogone.
U tijeku investicijskog ciklusa, poduzetnik može očekivati veći broj ulaznih računa od dobavljača kao posljedicu nabave kroz ulaganja u svrhu investiranja, u odnosu na izlazne račune za prodane proizvode, ako je ujedno za pretpostaviti da je riječ o početnoj fazi proizvodnje kada su planirani prihodi od prodaje na niskoj razini.
Tada bi odnos pretporeza i porezne obveze bio takav, da je visina pretporeza veća od porezne obveze i poduzeće bi moglo ostvariti pravo na povrat pretporeza, ukoliko bi se nalazilo u sustavu pdv-a.
U primjeru, kada ostvaruje visoke prihode od prodaje svojih proizvoda ili usluga, uz istodobno niske troškove nabave, poduzetnik može očekivati veću poreznu obvezu po izlaznim/izdanim računima kupcima u odnosu na visinu pretporeza po ulaznim računima nabave, te ukoliko se nalazi u sustavu pdv-a i poreznu obvezu u konačnici obračuna za određeni period.
Zaključno, za odgovor da li je bolje biti u sustavu pdv-a ili izvan njega, postavite svoju situaciju i pronađite najbolji model koji vam odgovara u trenutnoj fazi razvoja vašeg poduzeća.
Ako još nisi realizirao prve korake osnivanja poduzeća i želiš podršku na svom poduzetničkom putu pošalji mi riječ START na mail i šaljem ti besplatno svoj poduzetnički priručnik o svim koracima osnivanja trgovačkog društva, a i više od toga.
! Informacije su podložne izmjenama sukladno važećim propisima. Informacije u blogu važeće s 31.12.2022. godine. Za daljnji period provjerite upitom na moj mail: kristinamlak@gmail.com