EDUkacija
O završnom računu bi se moglo pisati do unedogled, ali se neki donekle cjeloviti okvir može dati i na ovaj način. Napominjem da je riječ o godišnjem financijskom izvještaju poduzetnika oblika d.o.o./j.d.o.o. i obrta „dobitaša“ kao dio poreznog računonovodstva.
Na kraju poslovne godine, potrebno je napraviti zaključak knjigovodstvenog stanja u poslovnoj knjizi. Kako to otprilike izgleda? Radimo zaključne kontrole, zatim te podatke prenosimo u unaprijed zadane forme izvještaja i kao takve ih predajemo u porezno-pravni sustav do točno određenih zakonskih rokova.
Kontroliramo grupe dokumenata i radimo zaključak konta (računa) sa stanjem s 31.12. poslovne godine.
Zaključak s aspekta grupe dokumenata:
Provjeravamo jesu li svi izvodi proknjiženi i je li zaključni saldo konta žiro računa jednak onome na dokumentu izvoda. Konto žiro računa obično ima pozitivan saldo, a ako bude negativan, moguće je da je riječ o korištenju tzv. minusa po žiro računu (okvirni kredit). U tom slučaju se stvara obveza po toj osnovi.
Provjeravamo jesu li proknjiženi svi ulazni računi i jesu li dio unutarnjih kontrola kod obračuna PDV-a. Svi ulazni računi trebali bi biti kronološki arhivirani u tekućem registratoru s jasnom oznakom broja URA-e.
Provjeravamo jesu li proknjiženi svi izlazni računi i jesu li dio unutarnjih kontrola kod obračuna PDV-a. Svi izlazni računi trebali bi biti kronološki arhivirani u tekućem registratoru s jasnom oznakom broja IRA-e.
Provjeravamo jesu li napravljeni svi obračuni PDV-a za tu godinu i to najkasnije do zakonskog roka predani poreznoj upravi putem e-porezna aplikacije.
Konta skupine 14 i 24 trebala bi biti sa saldom na nuli, osim neplaćenih odnosno nenaplaćenih naknada po tom poreznom modelu (porezni model obračuna prema naplaćenim naknadama) i to za porezni model obračuna prema izdanim računima.
Završni saldo na kontu PDV-a treba biti jednak stanju računa 1201 na PKK kartici porezne uprave (uključujući proknjižene zatezne kamate, ukoliko ih ima).
Provjeravamo i je li napravljena godišnja kontrola konta prihoda od prodaje skupine 75, 76 i sl. iz bruto bilance čiji promet bi trebao biti jednak ukupnoj oporezivoj osnovici iz PDV obrazaca tijekom cijele godine.
Provjeravamo jesu li napravljeni svi obračuni plaća za poslovnu godinu.
Provjeravamo i cjelovitost svih evidencija o radnom vremenu radnika čiji obračun treba biti jednak obračunu sati na obračunskoj listi svakog radnika. Ukoliko je bilo bolovanja na teret HZZO-a, provjeravamo jesu li poslani svi zahtjevi za refundaciju bolovanja. Ukoliko je bilo neoporezivih isplata radniku, provjeravamo jesu li napravljene sve potrebne odluke o isplatama.
Provjeravamo također jesu li napravljene sve odluke o godišnjem odmoru. U svrhu menadžerskog računovodstva, provjeravamo je li, rekapitulacijom plaća, evidentiran ukupni trošak plaće za svaki mjesec unutar poslovne godine. Završni saldo na kontima plaća treba biti jednak preostaloj obvezi za isplatu plaće koja je obično ona za prosinac tekuće godine, a koja se isplaćuje u siječnju ujedno usklađen sa saldima računa na PKK kartici porezne uprave.
Provjeravamo za sve ostale poslovne događaje, jesu li provedena i sva knjiženja unutar godine npr. prema izjavama o kompenzaciji, zahtjevima za povrat doprinosa, zahtjevima za bolovanja itd. Svi dokumenti trebali bi biti grupirani po vrsti i kronološki arhivirani prema načelu vjerodostojnosti i urednosti, kako se ne bi narušavalo daljnje korištenje svake treće strane.
Zaključak s aspekta konta obuhvaća pregled konta kartice svakog konta koji se pojavljuje u bruto bilanci, pa tako provjeravamo;
Podaci se potom prenose u unaprijed zadanu formu izvještaja. Izvještaj kao takav (godišnji financijski izvještaj) predaje se elektronički:
Potrebno je provjeriti i stanje u sustavu NERA, te stanje na PKK kartici i prenijeti zaključna stanja kao početna stanja nove poslovne knjige.
Kada se sve uzme u obzir, vidimo kako radnja zvana „završni račun“ uključuje nekoliko stručnih razina:
Završni račun kao primjena poreznih pravila uz obavezno poštivanje bilančnog načela i sve to unutar zadanog pravnog okvira i krajnjih granica informatičkih mogućnosti.
Ako želiš podršku na svom poduzetničkom putu pošalji mi riječ START na mail i šaljem ti besplatno svoj poduzetnički priručnik o svim koracima osnivanja trgovačkog društva, a i više od toga.
! Informacije su podložne izmjenama sukladno važećim propisima. Informacije u blogu važeće s 31.12.2023. godine. Za daljnji period provjerite upitom na moj mail: kristinamlak@gmail.com